| Product name | SCALA1 3-25 |
| Product No | 99530428 |
| EAN number | 5713830592724 |
| Rated flow | 3 m³/h |
| Rated head | 15 m |
| Maximum head | 25 m |
| Shaft seal type | BVBP |
| Approvals | CE,SNI |
| Approvals for drinking water | WRAS,ACS |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Model | A |
| Start pressure | 1.2 bar |
| Pump housing | Composite |
| Impeller | Composite |
| Range of ambient temperature | 0 .. 55 °C |
| Maximum operating pressure | 8 bar |
| Maximum permissible inlet pressure | 5 bar |
| Type of inlet connection | R |
| Type of outlet connection | R |
| Size of inlet connection | 1 inch |
| Size of outlet connection | 1 inch |
| Pressure rating for connection | PN 8 |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 45 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Max. P1 | 550 W |
| Rated power – P2 | 0.36 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Rated current | 2.47 A |
| Enclosure class (IEC 34-5) | X4D |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Length of power cable | 1.5 m |
| Power plug | Type E/F (CEE7/7) |
| Net weight | 11.4 kg |
| Gross weight | 13.4 kg |
| Shipping volume | 0.046 m³ |
| Storage temperature range | -40 .. 70 °C |
SCALA1 3-25
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










