| Product name | SOLOLIFT2 C-3 |
| Product No | 97775332 |
| EAN number | 5710624187418 |
| Pump speed on which pump data are based | 2800 rpm |
| Rated flow | 1.7 l/s |
| Maximum flow | 3.4 l/s |
| Rated head | 5.95 m |
| Maximum head | 8.5 m |
| Type of impeller | VORTEX |
| Max. Particle | 10 mm |
| Approvals | CE,CHROHS,MORO,UKCA |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Pump housing | Composite |
| Impeller | Polymer – PA |
| Tank | PLASTIC |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Type of inlet connection | Smooth pipe |
| Type of outlet connection | Smooth pipe |
| Size of inlet connection | 32/36/40, 36/40/50 |
| Size of outlet connection | 22/25/28/32/36/40 |
| Pressure rating for connection | PN 1,5 |
| Number of leads | 3X0,75MM2 |
| Liquid temperature range | 0 .. 75 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 640 W |
| Rated power – P2 | 0.42 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 220-240 V |
| Rated current | 3.1 A |
| Cos phi – power factor | 0.9 |
| Number of poles | 2 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP44 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Thermal protec | THERMIK S06-140-05 |
| Power cable type | H05VV-F-3G |
| Length of power cable | 1.2 m |
| Power plug | WITHOUT |
| Tank volume nominal | 6 l |
| Net weight | 7.25 kg |
| Gross weight | 8.8 kg |
| Shipping volume | 0.036 m³ |
| Sales region | Australia |
| Environmental approvals | WEEE |
SOLOLIFT2 C-3
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










