| Product name | UPS 15-20 130 |
| Product No | 59502503 |
| EAN number | 5700392881366 |
| Speed no | 3 |
| Rated flow | 1.28 m³/h |
| Rated head | 0.86 m |
| Maximum head | 20 dm |
| TF class | 110 |
| Approvals | VDE,EAC |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Composite |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Type of connection | G |
| Size of connection | 1 1/2 inch |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Port-to-port length | 130 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 2 .. 110 °C |
| Selected liquid temperature | 60 °C |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Power input in speed 1 | 25 W |
| Power input in speed 2 | 40 W |
| Max. power input | 65 W |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Current in speed 1 | 0.11 A |
| Current in speed 2 | 0.18 A |
| Current in speed 3 | 0.26 A |
| Capacitor size – run | 2 µF |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP44 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Ex-protection standard | CONTACT |
| Thermal protec | Impedance protected |
| Terminal box position | 9H |
| Net weight | 2.4 kg |
| Gross weight | 2.6 kg |
| Shipping volume | 0.004 m³ |
UPS 15-20 130
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









