| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 2900 rpm Stages 1 Min. mm 127 |
| Head H(Q=0) | 33 at |
| Flow Max | m³/h 55.9 |
| Flow Min | m³/h 13 |
| Total weight | kg 120.0 NPSH 3% m |
| Materials | |
| Impeller | Fabricated Stainless Steel |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 5.5 kW Rated current 10.4 A Frame size 80 |
| Rated voltage | 400 V Spacer length mm 3 |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection COUPLGUARD 160x132PNTD 0.28 kg |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com







