| Product name | BM 32-4NE FKM |
| Product No | 93205193 |
| EAN number | 5715123592428 |
| Rated flow | 32 m³/h |
| Rated head | 28 m |
| Stages | 4 |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Model | E |
| Pump | Stainless steel |
| Impeller | Stainless steel |
| Motor | Stainless steel |
| Code for rubber | FKM |
| Sleeve | Stainless steel |
| Maximum operating pressure | 82.7 bar |
| Maximum permissible inlet pressure | 50 bar |
| Maximum outlet pressure | 82 bar |
| Pipe connection standard | PJE |
| Pipe connection | 89 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Maximum liquid temperature | 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Rated power – P2 | 4 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-400-415 V |
| Rated current | 9.8-9.6-9.8 A |
| Starting current | 440-480-490 % |
| Cos phi – power factor | 0.85-0.8-0.77 |
| Method of start | Direct-on-line (DOL) |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP66 |
| Thermal protection | External |
| Built-in temp. transmitter | Yes |
| Motor No | 7C193910 |
| Minimum efficiency index, MEI ≥ | 0.50 |
| Net weight | 56 kg |
| Gross weight | 79.2 kg |
| Shipping volume | 0.291 m³ |
BM 32-4NE FKM
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com






