| Product name | M.38.3.2 |
| Product No | 97901083 |
| EAN number | 5710626080830 |
| Pump speed on which pump data are based | 2880 rpm |
| Rated flow | 5.5 l/s |
| Maximum flow | 16.7 l/s |
| Rated head | 15.9 m |
| Maximum head | 20.8 m |
| Type of impeller | VORTEX |
| Max. Particle | 50 mm |
| Approvals | CE,EAC,MORO,UKCA,SEPRO |
| Non-return valve type | Flap valve |
| Pump housing | Composite |
| Impeller | LURANYL |
| Tank | PLASTIC |
| Gasket | NBR |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Type of outlet connection | DIN |
| Size of outlet connection | DN 80 |
| Pressure rating for connection | PN 6 |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 4.6 kW |
| Rated power – P2 | 3.8 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 400 V |
| Voltage tolerance | +10/-14 % |
| Max starts per hour | 60 |
| Rated current | 2 X 7,4 A |
| Cos phi – power factor | 0.87 |
| Motor efficiency at full load | 84.5 % |
| Number of poles | 2 |
| Start. method | direct-on-line |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Ex-protection standard | BIMETAL THERMAL SWITCH |
| Length of cable | 1.5 m |
| Motor cable | 10 m |
| Cable type | H07 RN-F |
| Power plug | CEE 3P+N+E |
| Cable size | 4X1,5+2X1 |
| Mains cable | H05 VV-F |
| Type of control box | LC231 |
| Operation mode | S3-40%,1MIN |
| Total volume of tank(s) | 92 l |
| Total effective volume of collecting tank at 180 mm inlet | 34 l |
| Total effective volume of collecting tank at 250 mm inlet | 49 l |
| Total effective volume of collecting tank at 315 mm inlet | 62 l |
| Net weight | 74 kg |
| Gross weight | 97.3 kg |
| Environmental approvals | WEEE |
M.38.3.2
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










