| Product name | MLD.24.3.2 |
| Product No | 97901110 |
| EAN number | 5710626081103 |
| Pump speed on which pump data are based | 2920 rpm |
| Rated flow | 5.5 l/s |
| Maximum flow | 14.4 l/s |
| Rated head | 10.4 m |
| Maximum head | 14.9 m |
| Type of impeller | VORTEX |
| Max. Particle | 50 mm |
| Approvals | CE,EAC,MORO,UKCA,SEPRO |
| Non-return valve type | Flap valve |
| Tank | PLASTIC |
| Gasket | NBR |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Type of outlet connection | DIN |
| Size of outlet connection | DN 80 |
| Pressure rating for connection | PN 6 |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 3.1 kW |
| Rated power – P2 | 2.7 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 400 V |
| Voltage tolerance | +10/-14 % |
| Max starts per hour | 60 |
| Rated current | 2 X 5,5 A |
| Cos phi – power factor | 0.81 |
| Motor efficiency at full load | 86.2 % |
| Number of poles | 2 |
| Start. method | direct-on-line |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Ex-protection standard | BIMETAL THERMAL SWITCH |
| Length of cable | 1.5 m |
| Motor cable | 4 m |
| Cable type | H07 RN-F |
| Power plug | CEE 3P+N+E |
| Mains cable | H05 VV-F |
| Type of control box | LC231 |
| Operation mode | S3-50%,1MIN |
| Total volume of tank(s) | 270 l |
| Total effective volume of collecting tank at 180 mm inlet | 190 l |
| Net weight | 136 kg |
| Gross weight | 159 kg |
| Danish VVS No. | 154036224 |
| Finnish LVI No. | 4965390 |
| Environmental approvals | WEEE |
MLD.24.3.2
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








