| Product name | ALPHA SOLAR 25-75 180 |
| Product No | 98989300 |
| EAN number | 5712604776674 |
| Rated flow | 1.85 m³/h |
| Rated head | 3.285 m |
| Maximum head | 75 dm |
| Pump head orientation | 9H |
| TF class | 110 |
| Approvals | CE,VDE,EAC |
| Model | B |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Composite |
| Range of ambient temperature | 2 .. 70 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Type of connection | G |
| Size of connection | 1 1/2 inch |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Port-to-port length | 180 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 2 .. 110 °C |
| Selected liquid temperature | 60 °C |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Minimum power input – P1 | 2 W |
| Power input P1 | 45 W |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Maximum current consumption | 0.04 .. 0.48 A |
| Enclosure class (IEC 34-5) | X4D |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Energy (EEI) | 0.20 |
| Net weight | 2.18 kg |
| Gross weight | 2.37 kg |
| Shipping volume | 0.004 m³ |
ALPHA SOLAR 25-75 180
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










