| Product name | ALPHA1 25-80 180 |
| Product No | 93074177 |
| EAN number | 5715467404036 |
| Rated flow | 2.43 m³/h |
| Rated head | 3.76 m |
| Maximum head | 80 dm |
| Pump head orientation | 9H |
| TF class | 110 |
| Approvals | CE,VDE |
| Model | D |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Composite |
| Range of ambient temperature | 0 .. 55 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Type of connection | G |
| Size of connection | 1 1/2 inch |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Port-to-port length | 180 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -10 .. 110 °C |
| Selected liquid temperature | 60 °C |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Minimum power input – P1 | 4 W |
| Power input P1 | 60 W |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 1 x 220-240 V |
| Minimum current consumption | 0.06 A |
| Maximum current consumption | 0.6 A |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP44 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Thermal protection | Electronic |
| Energy (EEI) | 0.20 |
| Net weight | 1.97 kg |
| Gross weight | 2.17 kg |
| Shipping volume | 0.004 m³ |
ALPHA1 25-80 180
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










