| Product name | AP50 .65.10.3.V |
| Product No | 99895444 |
| EAN number | 5713835861443 |
| Maximum flow | 11.7 l/s |
| Maximum head | 8.2 m |
| Type of impeller | VORTEX |
| Max. Particle | 50 mm |
| Approvals | CE |
| Pump housing | Cast iron |
| Pump | EN-JL1040 |
| Impeller | Cast iron |
| Motor house | Cast iron |
| Range of ambient temperature | -20 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 6 bar |
| Type of connection | DIN |
| Size of connection | DN 65 |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Maximum installation depth | 20 m |
| Inst dry/wet | SUBMERGED |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 1.3 kW |
| Rated power – P2 | 1 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 400 V |
| Rated current | 5 A |
| Cos phi – power factor | 0.7 |
| Rated speed | 1450 rpm |
| Number of poles | 4 |
| Method of start | DOL |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | H |
| Explosion proof | NO |
| Ex-protection standard | NON EX CONTACT |
| Thermal protection | YES |
| Length of power cable | 10 m |
| Power plug | NONE |
| Control box | YES |
| Level switch | NO |
| Moisture sensor | without moisture sensors |
| Net weight | 40 kg |
| Gross weight | 44 kg |
AP50 .65.10.3.V
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









