| Product name | APG.50.48.3 |
| Product No | 96835726 |
| EAN number | 5700311560488 |
| Max. flow | 8.61 l/s |
| Max. head | 42 m |
| Type of impeller | CUTTER SYSTEM |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Model | B |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Cast iron |
| Pump outlet | DN 50 |
| Maximum installation depth | 10 m |
| Inst dry/wet | S |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input – P1 | 5.5 kW |
| Rated power – P2 | 4.8 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 400 V |
| Rated current | 10.1 A |
| Cos phi – power factor | 0.83 |
| Rated speed | 2900 rpm |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | CONTACT |
| Thermal protec | external |
| Length of cable | 10 m |
| Type of cable plug | NONE |
| Control box | not included |
| Net weight | 104 kg |
APG.50.48.3
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










