| Product name | BM 9-5 NBR |
| Product No | 98823526 |
| EAN number | 5711490105612 |
| Rated flow | 9 m³/h |
| Rated head | 25.8 m |
| Stages | 5 |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Model | D |
| Pump | Stainless steel |
| Impeller | Stainless steel |
| Motor | Stainless steel |
| Code for rubber | NBR |
| Sleeve | Stainless steel |
| Maximum operating pressure | 82.7 bar |
| Maximum permissible inlet pressure | 50 bar |
| Maximum outlet pressure | 82 bar |
| Pipe connection standard | PJE |
| Pipe connection | S |
| Pumped liquid | Water |
| Maximum liquid temperature | 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Rated power – P2 | 1.1 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-400-415 V |
| Rated current | 2.8-2.8-2.8 A |
| Starting current | 470-470-500 % |
| Cos phi – power factor | 0.85-0.81-0.78 |
| Rated speed | 2850-2870-2880 rpm |
| Method of start | Direct-on-line (DOL) |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP66 |
| Thermal protection | External |
| Built-in temp. transmitter | Yes |
| Motor No | 7C193705 |
| Minimum efficiency index, MEI ≥ | 0.70 |
| Net weight | 33 kg |
| Gross weight | 63 kg |
| Shipping volume | 0.115 m³ |
BM 9-5 NBR
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








