| Product name | BM 18-19R NBR |
| Product No | 93078155 |
| EAN number | 5715123517926 |
| Rated flow | 18 m³/h |
| Rated head | 140.9 m |
| Stages | 19 |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Model | E |
| Pump | Stainless steel |
| Impeller | Stainless steel |
| Motor | Stainless steel |
| Code for rubber | NBR |
| Sleeve | Stainless steel |
| Maximum operating pressure | 82.7 bar |
| Maximum permissible inlet pressure | 60 bar |
| Maximum outlet pressure | 82 bar |
| Pipe connection standard | PJE |
| Pipe connection | 89 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Maximum liquid temperature | 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Rated power – P2 | 11 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-400-415 V |
| Rated current | 26.0-25.0-24.8 A |
| Starting current | 470-520-540 % |
| Cos phi – power factor | 0.84-0.82-0.79 |
| Start. method | direct-on-line |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP66 |
| Thermal protec | external |
| Built-in temp. transmitter | yes |
| Motor No | 78195114 |
| Minimum efficiency index, MEI ≥ | 0.70 |
| Net weight | 111 kg |
| Gross weight | 163 kg |
| Shipping volume | 0.438 m³ |
BM 18-19R NBR
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








