| Product name | BM 95-16NE E/FKM |
| Product No | 19661916 |
| EAN number | 5700390100575 |
| Rated flow | 95 m³/h |
| Rated head | 202.3 m |
| Stages | 16 |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Model | D |
| Pump | Stainless steel |
| Impeller | Stainless steel |
| Motor | Stainless steel |
| Code for rubber | E/FKM |
| Sleeve | Stainless steel |
| Maximum operating pressure | 82.7 bar |
| Maximum permissible inlet pressure | 25 bar |
| Maximum outlet pressure | 82 bar |
| Pipe connection standard | PJE |
| Pipe connection | 139 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Maximum liquid temperature | 45 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Rated power – P2 | 75 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-400-415 V |
| Rated current | 156-152-152 A |
| Starting current | 520-580-580 % |
| Cos phi – power factor | 0.89-0.86-0.84 |
| Start. method | direct-on-line |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP66 |
| Thermal protec | external |
| Built-in temp. transmitter | no |
| Motor No | 96530089 |
| Minimum efficiency index, MEI ≥ | -.– |
| Net weight | 444 kg |
| Gross weight | 590 kg |
| Shipping volume | 1.82 m³ |
BM 95-16NE E/FKM
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








