| Product name | BM hp 32-3-R NBR |
| Product No | 93205240 |
| EAN number | 5715123592893 |
| Rated flow | 32 m³/h |
| Rated head | 22 m |
| Stages | 3 |
| Approvals | CE,EAC,UKCA |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Model | E |
| Pump | Stainless steel |
| Impeller | Stainless steel |
| Code for rubber | NBR |
| Sleeve | Stainless steel |
| Maximum operating pressure | 82.7 bar |
| Maximum permissible inlet pressure | 82 bar |
| Maximum outlet pressure | 82 bar |
| Type of connection | PJE |
| Size of connection | 88.9 |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor standard | IEC |
| Rated power – P2 | 5.5 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-415 V |
| Rated current | 13.6 A |
| Rated speed | 2870-2890 rpm |
| Method of start | Direct-on-line (DOL) |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP66 |
| Minimum efficiency index, MEI ≥ | 0.50 |
| Net weight | 62 kg |
| Gross weight | 104 kg |
| Shipping volume | 0.345 m³ |
BM hp 32-3-R NBR
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









