| Product name | BM hp 77-4-R NBR |
| Product No | 96293290 |
| EAN number | 5700831408451 |
| Rated flow | 77 m³/h |
| Rated head | 48.9 m |
| Stages | 4 |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Model | A |
| Pump | Stainless steel |
| Impeller | Stainless steel |
| Motor | Stainless steel |
| Code for rubber | NBR |
| Sleeve | Stainless steel |
| Maximum operating pressure | 82.7 bar |
| Maximum permissible inlet pressure | 82 bar |
| Maximum outlet pressure | 82 bar |
| Pipe connection standard | PJE |
| Pipe connection | 139 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Maximum liquid temperature | 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Rated power – P2 | 15 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-415 V |
| Service factor | 1.0 |
| Rated current | 34.5-33.5 A |
| Rated speed | 2840-2870-2880 rpm |
| Method of start | DOL |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP66 |
| Minimum efficiency index, MEI ≥ | -.– |
| Net weight | 160 kg |
| Gross weight | 241 kg |
BM hp 77-4-R NBR
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









