| Product name | COMFORT 15-14 B TA |
| Product No | 99302331 |
| EAN number | 5713826878931 |
| Speed no | 1 |
| Rated flow | 0.45 m³/h |
| Rated head | 0.9 m |
| Maximum head | 14 dm |
| TF class | 95 |
| Approvals | CE,VDE,WEEE |
| Pump housing | Brass |
| Impeller | Composite |
| Minimum ambient temperature | 0 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Pipe connection standard | ISO 228-1 |
| Type of connection | Rp |
| Size of connection | 1/2 inch |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Port-to-port length | 80 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 2 .. 95 °C |
| Selected liquid temperature | 60 °C |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Max. power input | 7 W |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Current in speed 3 | 0.07 A |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP44 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Ex-protection standard | ELECT. |
| Thermal protec | Impedance protected |
| Operation mode include | Temperature |
| Net weight | 0.98 kg |
| Gross weight | 1.08 kg |
| Shipping volume | 0.003 m³ |
| Sales region | DACH |
COMFORT 15-14 B TA
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










