| Product name | DDE 60-10 AR-PVC/V/C-F-31A7A7BG |
| Product No | 99159420 |
| EAN number | 5712607842086 |
| Max. Flow | 60 l/h |
| Min flow | 75 ml/h |
| Turn-down ratio | 1:800 |
| Approvals | CE,CSA-US,NSF61,RCM |
| Valve type | Standard |
| Model | A |
| Maximum viscosity at 100 % | 100 mPas |
| Maximum viscosity in slow mode 50 % | N/A mPas |
| Maximum viscosity in slow mode 25 % | N/A mPas |
| Accuracy of repeatability | 5 % |
| Dosing head | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Valve ball | Ceramic |
| Gasket | FKM |
| Range of ambient temperature | 0 .. 45 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Type of inlet connection | NPT(M) |
| Type of outlet connection | NPT(M) |
| Installation set (Yes/No) | NO |
| Installation type | No installation set |
| Max. Suction lift during operation | 3 m |
| Max. Suction lift during priming | 1.5 m |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 62 W |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 1 x 100-240 V |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP65 / TYPE 4X |
| Length of cable | 1.5 m |
| Power plug | US plug |
| Inrush current | 70A at 240V (35A/100V) for 2ms |
| Control variant | AR |
| Control panel | Front-Mounted |
| Level control | YES |
| Analog input | 0/4-20 MA |
| Pulse control | YES |
| Ext. Stop input | Yes |
| Output relays | Yes |
| Net weight | 5.94 kg |
| Gross weight | 6.44 kg |
| Colour | RED |
DDE 60-10 AR-PVC/V/C-F-31A7A7BG
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








