| Product name | DPK.15.80.37.5.0D |
| Product No | 96884114 |
| EAN number | 5700312720003 |
| Rated flow | 11.8 l/s |
| Maximum flow | 16.7 l/s |
| Rated head | 16.94 m |
| Min. head | 10.6 m |
| Maximum head | 26.9 m |
| Actual impeller diameter | 155 mm |
| Code for impeller design | O |
| Type of impeller | Open impeller |
| Max. Particle | 15 mm |
| Max. hydraulic efficiency | 54 % |
| Curve tolerance | NONE |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Ductile cast iron |
| Motor house | Cast iron |
| Shaft seal | SIC |
| Secondary shaft seal | CERAMIC-CARBON |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 5.7 bar |
| Type of outlet connection | Square |
| Size of outlet connection | DN 80 |
| Pressure rating for outlet connection | PN 10 |
| Maximum installation depth | 25 m |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Min. pH-value | 4 |
| Power input P1 | 4.258 kW |
| Rated power – P2 | 3.7 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-415 V |
| Voltage tolerance | +5/-5 % |
| Max starts per hour | 30 |
| Rated current | 7.1 A |
| Rated current at 3/4 load | 5.6 A |
| Rated current at 1/2 load | 4.2 A |
| Maximum current consumption | 8.2 A |
| Cos phi – power factor | 0.92 |
| Cos phi – p.f. at 3/4 load | 0.87 |
| Cos phi – p.f. at 1/2 load | 0.79 |
| Rated speed | 2850 rpm |
| Efficiency at full load | 86.9 % |
| Efficiency at 3/4 load | 86.9 % |
| Efficiency at 1/2 load | 85 % |
| Number of poles | 2 |
| Method of start | DOL |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Explosion proof | no |
| Ex-protection standard | PTO |
| Power cable type | PNCT |
| Length of power cable | 10 m |
| Cable description | 4X1.5MM2+2X1MM2 |
| Water-in-oil sensor | without water-in-oil sensor |
| Seal sensor | N |
| Net weight | 56.5 kg |
| Gross weight | 70 kg |
| Shipping volume | 198 m³ |
DPK.15.80.37.5.0D
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








