| Product name | DPK.V.80.80.55.4.5.1D |
| Product No | 98925415 |
| EAN number | 5712603680323 |
| Rated flow | 16.7 l/s |
| Maximum flow | 20.3 l/s |
| Rated head | 13.1 m |
| Min. head | 11 m |
| Maximum head | 18.9 m |
| Actual impeller diameter | 254 mm |
| Code for impeller design | V |
| Type of impeller | SUPER VORTEX |
| Max. Particle | 80 mm |
| Max. hydraulic efficiency | 42 % |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B2 |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Ductile cast iron |
| Motor house | Cast iron |
| Shaft seal | SIC |
| Secondary shaft seal | CERAMIC-CARBON |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 5.7 bar |
| Type of outlet connection | Square |
| Size of outlet connection | DN 80 |
| Pressure rating for outlet connection | PN 10 |
| Maximum installation depth | 20 m |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Min. pH-value | 4 |
| Power input P1 | 6.486 kW |
| Rated power – P2 | 5.5 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-415 V |
| Voltage tolerance | +5/-5 % |
| Max starts per hour | 30 |
| Rated current | 11.2 A |
| Rated current at 3/4 load | 9.1 A |
| Rated current at 1/2 load | 7.1 A |
| Maximum current consumption | 11.2 A |
| Cos phi – power factor | 0.86 |
| Cos phi – p.f. at 3/4 load | 0.81 |
| Cos phi – p.f. at 1/2 load | 0.725 |
| Rated speed | 1440 rpm |
| Efficiency at full load | 84.8 % |
| Efficiency at 3/4 load | 84.8 % |
| Efficiency at 1/2 load | 81.7 % |
| Number of poles | 4 |
| Method of start | Y/D |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Explosion proof | no |
| Ex-protection standard | PTO |
| Power cable type | PNCT |
| Length of power cable | 10 m |
| Cable description | 7X4MM2+4X1MM2 |
| Water-in-oil sensor | without water-in-oil sensor |
| Seal sensor | Y |
| Net weight | 132 kg |
| Gross weight | 150 kg |
| Shipping volume | 0.381 m³ |
DPK.V.80.80.55.4.5.1D
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









