DWK.E.10.150.300.5.1D
SKU: 96922669 Categories: Pumps , DWK
Product name DWK.E.10.150.300.5.1D
Product No 96922669
EAN number 5700313724567
Rated flow 28 l/s
Maximum flow 43.3 l/s
Rated head 61.7 m
Min. head 5 m
Maximum head 75 m
Actual impeller diameter 247 mm
Type of impeller Enclosed impeller
Max. Particle 10 mm
Max. hydraulic efficiency 66 %
Curve tolerance ISO9906:2012 3B
Pump housing Cast iron
Impeller Ductile cast iron
Motor house Cast iron
Shaft seal SIC
Secondary shaft seal CERAMIC-CARBON
Range of ambient temperature 0 .. 40 °C
Maximum operating pressure 5.7 bar
Type of outlet connection DIN
Size of outlet connection DN 150
Pressure rating for outlet connection PN 10
Maximum installation depth 25 m
Liquid temperature range 0 .. 40 °C
Selected liquid temperature 20 °C
Density 998.2 kg/m³
Min. pH-value 4
Power input P1 33.44 kW
Rated power – P2 30 kW
Mains frequency 50 Hz
Rated voltage 3 x 380-415 V
Voltage tolerance +5/-5 %
Max starts per hour 15
Rated current 59 A
Rated current at 3/4 load 46 A
Rated current at 1/2 load 34 A
Cos phi – power factor 0.86
Cos phi – p.f. at 3/4 load 0.828
Cos phi – p.f. at 1/2 load 0.751
Rated speed 2850 rpm
Efficiency at full load 89.7 %
Efficiency at 3/4 load 89.1 %
Efficiency at 1/2 load 87.2 %