| Product name | DWK.E.10.150.370.5.1D |
| Product No | 96922671 |
| EAN number | 5700313724581 |
| Rated flow | 33.3 l/s |
| Maximum flow | 45 l/s |
| Rated head | 62 m |
| Min. head | 5 m |
| Maximum head | 79 m |
| Actual impeller diameter | 255 mm |
| Type of impeller | Enclosed impeller |
| Max. Particle | 10 mm |
| Max. hydraulic efficiency | 62 % |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Ductile cast iron |
| Motor house | Cast iron |
| Shaft seal | SIC |
| Secondary shaft seal | CERAMIC-CARBON |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 5.7 bar |
| Type of outlet connection | DIN |
| Size of outlet connection | DN 150 |
| Pressure rating for outlet connection | PN 10 |
| Maximum installation depth | 25 m |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Min. pH-value | 4 |
| Power input P1 | 41.06 kW |
| Rated power – P2 | 37 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-415 V |
| Voltage tolerance | +5/-5 % |
| Max starts per hour | 15 |
| Rated current | 72 A |
| Rated current at 3/4 load | 56 A |
| Rated current at 1/2 load | 42 A |
| Cos phi – power factor | 0.86 |
| Cos phi – p.f. at 3/4 load | 0.828 |
| Cos phi – p.f. at 1/2 load | 0.751 |
| Rated speed | 2850 rpm |
| Efficiency at full load | 90.1 % |
| Efficiency at 3/4 load | 89.5 % |
| Efficiency at 1/2 load | 87.6 % |
| Number of poles | 2 |
| Method of start | Y/D |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Explosion proof | no |
| Ex-protection standard | PTO |
| Power cable type | PNCT |
| Length of power cable | 10 m |
| Cable description | 7X16MM2+6X1.5MM2 |
| Water-in-oil sensor | without water-in-oil sensor |
| Seal sensor | Y |
| Net weight | 839 kg |
| Gross weight | 960 kg |
| Shipping volume | 1.8 m³ |
DWK.E.10.150.370.5.1D
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










