| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 1750 rpm Stages 1 Min. inch 6 15/16 |
| Head H(Q=0) | 110 at |
| Flow Max | US g.p.m. 189.3 |
| Flow Min | US g.p.m. 61.6 |
| Total weight | lb 178.6 NPSH 3% ft |
| Materials | |
| Impeller | Stainless steel / AISI 304 |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 4.0231 hp Rated current 11.5 A |
| Rated voltage | 220 V |
| Degree of protection | IP55 |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










