| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 1764 rpm Stages 1 Min. inch 10 9/16 |
| Head H(Q=0) | 160 at |
| Flow Max | US g.p.m. 1303.9 |
| Flow Min | US g.p.m. 149.2 |
| Total weight | lb On demand NPSH 3% ft |
| Materials | |
| Impeller | Cast Iron, EN 1561 – GJL-200, ASTM Class 30 eMG12 – Ø38mm BQ7EGG-WA |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 49.618 hp Rated current 69.2 A Frame size 140 |
| Rated voltage | 380 V Spacer length inch 3/16 |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection GR.COUPLGUARD ES32-190-23 A4 5.291 lb |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








