| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 955 rpm Stages 1 Min. mm 180 |
| Head H(Q=0) | 6.3 at |
| Flow Max | m³/h 231.2 |
| Flow Min | m³/h 25.1 |
| Total weight | kg 136.7 NPSH 3% m |
| Materials | |
| Impeller | Cast Iron, EN 1561 – GJL-200, ASTM Class 30 eMG12 – Ø38mm BQ7EGG-WA |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 1.5 kW Rated current 4.1 A Frame size 95 |
| Rated voltage | 400 V Spacer length mm 4 |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection GR.COUPLGUARD ES32-190-09 A4 1 kg |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com







