| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 1490 rpm Stages 1 Min. mm 346 |
| Head H(Q=0) | 36 at |
| Flow Max | m³/h 1584 |
| Flow Min | m³/h 337 |
| Total weight | kg 1,809.7 NPSH 3% m |
| Materials | |
| Impeller | Cast Iron, EN 1561 – GJL-200, ASTM Class 30 eMG12 – Ø70mm BQ7EGG-WA |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 110 kW Rated current 193 A Frame size 200 |
| Rated voltage | 400 V Spacer length mm 4 |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection GR.COUPLGUARD ES60-310-23 A4 3.5 kg |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com






