| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 3500 rpm Stages 1 Min. inch 5 3/8 |
| Head H(Q=0) | 140 at |
| Flow Max | US g.p.m. 182.7 |
| Flow Min | US g.p.m. 43.6 |
| Total weight | lb 262.3 NPSH 3% ft |
| Materials | |
| Impeller | Fabricated Stainless Steel |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 7.3756 hp Rated current 18.9 A Frame size 80 |
| Rated voltage | 220 V Spacer length inch 1/8 |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection COUPLGUARD 160x132PNTD 0.61728 lb |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










