| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 1450 rpm Stages 1 Min. mm 214 |
| Head H(Q=0) | 23 at |
| Flow Max | m³/h 19.5 |
| Flow Min | m³/h 7.5 |
| Total weight | kg 128.5 NPSH 3% m |
| Materials | |
| Impeller | Fabricated Stainless Steel |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 2.2 kW Rated current 4.64 A Frame size 68 |
| Rated voltage | 400 V Spacer length mm 3 |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection COUPLGUARD 175x102PNTD 0.24 kg |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










