| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 3500 rpm Stages 1 Min. inch 4 1/8 |
| Head H(Q=0) | 92 at |
| Flow Max | US g.p.m. 255.4 |
| Flow Min | US g.p.m. 59.9 |
| Total weight | lb 187.1 NPSH 3% ft |
| Materials | |
| Impeller | Fabricated Stainless Steel |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 5.3641 hp Rated current 13.3 A Frame size 68 |
| Rated voltage | 220 V Spacer length inch 1/8 |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection COUPLGUARD 160x112PNTD 0.5291 lb |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










