| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 3500 rpm Stages 1 Min. inch 7 1/16 |
| Head H(Q=0) | 200 at |
| Flow Max | US g.p.m. 413.9 |
| Flow Min | US g.p.m. 110.1 |
| Total weight | lb 411.9 NPSH 3% ft |
| Materials | |
| Impeller | Fabricated Stainless Steel |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 24.809 hp Rated current 33.7 A Frame size 95 |
| Rated voltage | 380 V Spacer length inch 1/8 |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection COUPLGUARD 160x162PNTD 0.74956 lb |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










