| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 2900 rpm Stages 1 Min. mm 113 |
| Head H(Q=0) | 30 at |
| Flow Max | m³/h 180 |
| Flow Min | m³/h 36 |
| Total weight | kg 162.9 NPSH 3% m |
| Materials | |
| Impeller | Cast Iron |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 11 kW Rated current 20.2 A Frame size 95 |
| Rated voltage | 400 V Spacer length mm 3 |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection COUPLGUARD 160x162PNTD 0.34 kg |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










