| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 1750 rpm Stages 1 Min. inch 8 7/16 |
| Head H(Q=0) | 76 at |
| Flow Max | US g.p.m. 581.2 |
| Flow Min | US g.p.m. 132.1 |
| Total weight | lb 432.5 NPSH 3% ft |
| Materials | |
| Impeller | Cast Iron |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 10.058 hp Rated current 15.4 A Frame size 95 |
| Rated voltage | 380 V Spacer length inch 1/8 |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection COUPLGUARD 190KS95-16 4571 1.5432 lb |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









