| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 1450 rpm Stages 1 Min. mm 144 |
| Head H(Q=0) | 7 at |
| Flow Max | m³/h 154 |
| Flow Min | m³/h 21.3 |
| Total weight | kg 107.0 NPSH 3% m |
| Materials | |
| Impeller | Cast Iron, EN 1561 – GJL-200, ASTM Class 30 eMG12 – Ø38mm BQ7EGG-WA |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 2.2 kW Rated current 4.64 A |
| Rated voltage | 400 V |
| Degree of protection | IP55 |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com






