| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 2870 rpm Stages 1 Min. mm 141 |
| Head H(Q=0) | 24 at |
| Flow Max | m³/h 23.8 |
| Flow Min | m³/h 7.9 |
| Total weight | kg 24.4 NPSH 3% m |
| Materials | |
| Impeller | Stainless steel / AISI 316L Uniten 3K VBVGG |
| Rotating ring | Ceramic |
| Stationary ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 1.5 kW Rated current 5.49 A |
| Rated voltage | 230 V |
| Degree of protection | IP55 |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









