| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 2865 rpm Stages 1 Min. mm 178 |
| Head H(Q=0) | 38 at |
| Flow Max | m³/h 24.7 |
| Flow Min | m³/h 7.8 |
| Total weight | kg 38.0 NPSH 3% m |
| Materials | |
| Impeller | Stainless steel / AISI 316L Uniten 3K VBVGG |
| Rotating ring | Ceramic |
| Stationary ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 3 kW Rated current 6.33 A |
| Rated voltage | 400 V |
| Degree of protection | IP55 |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









