| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 2910 rpm Stages 1 Min. mm 218 |
| Head H(Q=0) | 75 at |
| Flow Max | m³/h 46.2 |
| Flow Min | m³/h 18.1 |
| Total weight | kg 94.0 NPSH 3% m |
| Materials | |
| Impeller | Stainless steel / AISI 316L Uniten 3K VBVGG |
| Rotating ring | Ceramic |
| Stationary ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 11 kW Rated current 20.2 A |
| Rated voltage | 400 V |
| Degree of protection | IP55 |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










