| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 2900 rpm Stages 1 Min. mm 114 |
| Head H(Q=0) | 25 at |
| Flow Max | m³/h 84 |
| Flow Min | m³/h 36 |
| Total weight | kg 95.0 NPSH 3% m |
| Materials | |
| Impeller | Stainless steel / AISI 316L Uniten 3K VBVGG |
| Rotating ring | Ceramic |
| Stationary ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 4 kW Rated current 7.62 A Frame size Not applicable |
| Rated voltage | 400 V Spacer length mm Not applicable |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection Not applicable |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









