| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 3500 rpm Stages 1 Min. inch 7 15/16 |
| Head H(Q=0) | 300 at |
| Flow Max | US g.p.m. 977.4 |
| Flow Min | US g.p.m. 396.3 |
| Total weight | lb 1,325.0 NPSH 3% ft |
| Materials | |
| Impeller | Stainless steel / ASTM CF8M Uniten 3K VBVGG |
| Rotating ring | Ceramic |
| Stationary ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 73.756 hp Rated current 97 A Frame size Not applicable |
| Rated voltage | 380 V Spacer length inch Not applicable |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection Not applicable |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









