| Pump data | |
|---|---|
| Speed | 1450 |
| Head H(Q=0) | 24 m |
| Flow Max | 7 |
| Flow Min | – |
| Weight | 29 kg |
| Materials | |
| Pump body | Stainless steel / AISI 304 |
| Impeller | Stainless steel / AISI 304 |
| Shaft Seal | |
| Rotating part | Silicon Carbide |
| Stationary part | Resin impregnated carbon |
| Springs | AISI 316 |
| Motor Data | |
| Rated power | 0.55 kW |
| Electric current | 2.6 A |
| Rated voltage | 230 V |
| Degree of protection | IP55 |
| Insulation class | F |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








