| Pump data | |
|---|---|
| Speed | 2900 |
| Head H(Q=0) | 290 m |
| Flow Max | 40 |
| Flow Min | – |
| Weight | 334 kg |
| Materials | |
| Pump body | Cast iron |
| Impeller | – |
| Shaft Seal | |
| Rotating part | Silicon Carbide |
| Stationary part | Resin impregnated carbon |
| Springs | AISI 316 |
| Motor Data | |
| Rated power | 30 kW |
| Electric current | 52.2 A |
| Rated voltage | 400 V |
| Degree of protection | IP55 |
| Insulation class | F |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










