| Pump data | |
|---|---|
| Speed | 3500 |
| Head H(Q=0) | 800 ft |
| Flow Max | – |
| Flow Min | – |
| Weight | 670 lb |
| Materials | |
| Pump body | Cast iron |
| Impeller | – |
| Shaft Seal | |
| Rotating part | Silicon Carbide |
| Stationary part | Resin impregnated carbon |
| Springs | AISI 316 |
| Motor Data | |
| Rated power | 40.231 hp |
| Electric current | 54.7 A |
| Rated voltage | 380 V |
| Degree of protection | IP55 |
| Insulation class | F |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









