| Product name | Hydro EN 32-200/219 YJS ADL-U3-A-A |
| Product No | 92807856 |
| EAN number | 5715119889228 |
| Rated flow | 50.9 m³/h |
| Rated head | 41.6 m |
| Electric cooling flow | 0.5 m³/h |
| Diesel cooling flow | 0.5 m³/h |
| Nominal impeller diameter | 200 mm |
| Approvals | CE |
| Fire standard | EN 12845 |
| Maximum allowed back pressure | 3.00 kPa |
| Number of pumps | 3 |
| Backup pumps | 1 |
| Main pump type | NKF 32-200/219 |
| Number of electrical driven pumps | 1 |
| Number of diesel driven pumps | 1 |
| Jockey pump type | CM3-10 |
| Number of Jockey pumps | 1 |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Bronze |
| Manifold | Galvanized steel |
| Range of ambient temperature | 10 .. 40 °C |
| Relative humidity | 50 % |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Type of inlet connection | DIN |
| Type of outlet connection | DIN |
| Size of inlet connection | DN 50 |
| Size of outlet connection | DN 50 |
| Type of inlet connection for Jockey pump | Rp |
| Size of inlet connection for Jockey pump | 1 1/4 inch |
| Earth connection | PE |
| Elevation above sea level | 300 m |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor standard | IEC |
| Driver type | Electric Motor / Diesel engine |
| Mains supply for electrical motor | 3 x 400 V |
| Rated power – P2 | 11 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated current | 20 A |
| Starting current | 760 % |
| Motor nominal speed (w/o slip) | 2940 rpm |
| Number of poles | 2 |
| Method of start | Direct-on-line (DOL) |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP54 |
| Motor standard for Jockey pump | IEC |
| Mains supply for jockey motor | 3 x 400 V |
| Rated power – P2 for Jockey pump | 1.5 kW |
| Rated current for Jockey pump | 3.3 A |
| Number of poles for Jockey pump | 2 |
| Method of start for Jockey pump | Direct-on-line (DOL) |
| Mains supply for diesel motor | 1 x 230 V |
| Engine gross power NB | 12.3 kW |
| Engine continuous power NA | 11.2 kW |
| Battery | 12 V |
| Engine cooling type | Air cooled |
| Exhaust flow | 159 m³/h |
| Engine aspiration | Natural aspirated |
| Heat radiation | 10200 kcal/h |
| Maximum exhaust temperature | 490 °C |
| Net weight | 761 kg |
| Gross weight | 875 kg |
Hydro EN 32-200/219 YJS ADL-U3-A-A
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com







