| Product name | Hydro EN 40-250 /230 T1JS A-U2-A |
| Product No | 99844108 |
| EAN number | 5713835085719 |
| Rated flow | 65.9 m³/h |
| Rated head | 56.3 m |
| Diesel cooling flow | 1 m³/h |
| Nominal impeller diameter | 250 mm |
| Approvals | CE |
| Fire standard | EN 12845 |
| Maximum allowed back pressure | 8.80 kPa |
| Number of pumps | 2 |
| Main pump type | NKF 40-250/230 |
| Number of diesel driven pumps | 1 |
| Jockey pump type | CM3-11 |
| Number of Jockey pumps | 1 |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Bronze |
| Manifold | Galvanized steel |
| Range of ambient temperature | 10 .. 40 °C |
| Relative humidity | 50 % |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Type of inlet connection | DIN |
| Type of outlet connection | DIN |
| Size of inlet connection | DN 65 |
| Size of outlet connection | DN 65 |
| Type of inlet connection for Jockey pump | Rp |
| Size of inlet connection for Jockey pump | 1 1/4 inch |
| Earth connection | PE |
| Elevation above sea level | 300 m |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor standard | IEC |
| Driver type | Diesel engine |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Motor nominal speed (w/o slip) | 2950 rpm |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP54 |
| Motor standard for Jockey pump | IEC |
| Mains supply for jockey motor | 3 x 400 V |
| Rated power – P2 for Jockey pump | 1.5 kW |
| Rated current for Jockey pump | 3.3 A |
| Number of poles for Jockey pump | 2 |
| Method of start for Jockey pump | Direct-on-line (DOL) |
| Mains supply for diesel motor | 1 x 230 V |
| Engine gross power NB | 18.7 kW |
| Engine continuous power NA | 17 kW |
| Battery | 12 V |
| Engine cooling type | Air cooled |
| Cooling air flow | 26300 l/min |
| Exhaust flow | 280 m³/h |
| Engine aspiration | Natural aspirated |
| Heat radiation | 16300 kcal/h |
| Maximum exhaust temperature | 560 °C |
| Net weight | 456 kg |
| Gross weight | 524 kg |
Hydro EN 40-250 /230 T1JS A-U2-A
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









