| Product name | HYDRO MULTI-E 2 CRE 15-7 |
| Product No | 99132456 |
| EAN number | 5712607348854 |
| Max. flow | 60.4 m³/h |
| Min flow system | 6 m³/h |
| Max. head | 143 m |
| Pump name | CRE 15-7 |
| Number of pumps | 2 |
| Pump housing | Cast iron |
| Manifolds | Stainless steel |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Maximum permissible inlet pressure | PN 16 bar |
| Flange standard | DIN2642 |
| Manifold inlet | DN 80 |
| Manifold outlet | DN 80 |
| Earth connection | PE |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 5 .. 60 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power (P2) main pump | 7.5 kW |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-415 V |
| Rated current | 28.2 A |
| IE Efficiency class | IE5 |
| Start. method | electronically |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP54 |
| Tank volume | 25 l |
| Diaphragm tank | Yes |
| Net weight | 278 kg |
| Gross weight | 335 kg |
| Shipping volume | 1.65 m³ |
| Language | MULTI |
HYDRO MULTI-E 2 CRE 15-7
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








