| Product name | HYDRO MULTI-E 4 CRE 1-13 |
| Product No | 99132343 |
| EAN number | 5712607347536 |
| Max. flow | 11.6 m³/h |
| Min flow system | 0.8 m³/h |
| Max. head | 114 m |
| Pump name | CRE 1-13 |
| Number of pumps | 4 |
| Pump housing | Cast iron |
| Manifolds | Stainless steel |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Maximum permissible inlet pressure | PN 16 bar |
| Flange standard | DIN ISO 7/1 |
| Manifold inlet | R 2 1/2 |
| Manifold outlet | R 2 1/2 |
| Earth connection | N, PE |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 5 .. 60 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power (P2) main pump | 1.1 kW |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-415 V |
| Phase main pump | 1 |
| Rated current | 13 A |
| IE Efficiency class | IE5 |
| Start. method | electronically |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP54 |
| Tank volume | 12 l |
| Diaphragm tank | Yes |
| Net weight | 171 kg |
| Gross weight | 182 kg |
| Shipping volume | 0.881 m³ |
| Language | MULTI |
HYDRO MULTI-E 4 CRE 1-13
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









