| Product name | Hydro Solo-E CRE 10-3 |
| Product No | 98478550 |
| EAN number | 5711495771638 |
| Rated flow | 11.72 m³/h |
| Rated head | 34.67 m |
| Stages | 3 |
| Impellers | 3 |
| Primary shaft seal | HQQE |
| Code for shaft seal | HQQE |
| Pump No | 98390262 |
| Base | Cast iron |
| Impeller | Stainless steel |
| Maximum ambient temperature | 50 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Standard for inlet connection | OVAL |
| Type of inlet connection | Rp |
| Type of outlet connection | Rp |
| Size of inlet connection | 1 1/2 inch |
| Size of outlet connection | 1 1/2 inch |
| Flange size for motor | FT115 |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 60 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor type | 90LD |
| Rated power – P2 | 2.2 kW |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-500 V |
| Rated current | 4.15-3.4 A |
| Cos phi – power factor | 0.93-0.87 |
| Rated speed | 360-4000 rpm |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | ELEC |
| Motor No | 98560496 |
| Control type | ME |
| Tank volume | 25 l |
| Net weight | 54.5 kg |
| Gross weight | 74.5 kg |
| Shipping volume | 0.6 m³ |
| Product range | South Europe |
| Config. file no | 98500484 |
Hydro Solo-E CRE 10-3
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








