| Product name | Hydro Solo-E CRE 15-2 |
| Product No | 99150625 |
| EAN number | 5712607692377 |
| Rated flow | 20.81 m³/h |
| Rated head | 30.27 m |
| Stages | 2 |
| Impellers | 2 |
| Primary shaft seal | HQQE |
| Code for shaft seal | HQQE |
| Pump No | 99071524 |
| Base | Cast iron |
| Impeller | Stainless steel |
| Maximum ambient temperature | 50 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Standard for inlet connection | DIN |
| Type of inlet connection | DIN |
| Type of outlet connection | Rp |
| Size of inlet connection | DN 50 |
| Size of outlet connection | DN 50 |
| Flange size for motor | FT130 |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 60 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor type | 100LA |
| Rated power – P2 | 3 kW |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-500 V |
| Rated current | 5.80-4.80 A |
| Cos phi – power factor | 0.91-0.86 |
| Rated speed | 360-4000 rpm |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | ELEC |
| Motor No | 92984045 |
| Control type | ME |
| Tank volume | 18 l |
| Net weight | 85.3 kg |
| Gross weight | 113 kg |
| Shipping volume | 0.6 m³ |
| Product range | International |
| Config. file no | 99059031 |
| Danish VVS No. | 385550402 |
| Finnish LVI No. | 4925338 |
Hydro Solo-E CRE 15-2
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










