| Product name | Hydro Solo-E CRE 5-12 |
| Product No | 91048902 |
| EAN number | 5712607749071 |
| Rated flow | 7.16 m³/h |
| Rated head | 90.3 m |
| Stages | 12 |
| Impellers | 12 |
| Primary shaft seal | HQQE |
| Code for shaft seal | HQQE |
| Pump No | 99072187 |
| Base | Cast iron |
| Impeller | Stainless steel |
| Maximum ambient temperature | 50 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Standard for inlet connection | OVAL |
| Type of inlet connection | Rp |
| Type of outlet connection | Rp |
| Size of inlet connection | 1 1/4 inch |
| Size of outlet connection | 1 1/4 inch |
| Flange size for motor | FT130 |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 60 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor type | 100LA |
| Rated power – P2 | 3 kW |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-500 V |
| Rated current | 5.80-4.80 A |
| Cos phi – power factor | 0.91-0.86 |
| Rated speed | 360-4000 rpm |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | ELEC |
| Motor No | 92984045 |
| Control type | ME |
| Tank volume | 12 l |
| Net weight | 72.3 kg |
| Gross weight | 93.3 kg |
| Shipping volume | 0.6 m³ |
| Product range | International |
| Config. file no | 99058872 |
| Danish VVS No. | 385550212 |
| Finnish LVI No. | 4925333 |
Hydro Solo-E CRE 5-12
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com







