| Product name | JP 4-47 PT-H |
| Product No | 99594664 |
| EAN number | 5713831612933 |
| Rated flow | 4 m³/h |
| Rated head | 41 m |
| Primary shaft seal | BBVP |
| Code for shaft seal | BBVP |
| Approvals | CE,EAC |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Pump version | A |
| Model | A |
| Adjustable start pressure (Yes/No) | N |
| Start pressure | 2.2 bar |
| Pump housing | Stainless steel |
| Impeller | Composite |
| Material code | A |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | PN 6 bar |
| Pipe connection standard | ISO 228-1 |
| Type of inlet connection | G(F) |
| Type of outlet connection | G(F) |
| Size of inlet connection | 1 inch |
| Size of outlet connection | 1 inch |
| Pressure rating for connection | PN 6 |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 840 W |
| Rated power – P2 | 0.55 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 220-240 V |
| Rated current | 3.9 A |
| Starting current | 13.2 A |
| Rated speed | 2800 rpm |
| Capacitor size – run | 14 µF/450 V |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP44 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Length of cable | 1.5 m |
| Power plug | SCHUKO |
| Type of connector | Type E/F (CEE7/7) |
| Tank volume | 60 l |
| Net weight | 24 kg |
| Gross weight | 27 kg |
| Environmental approvals | WEEE |
JP 4-47 PT-H
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










