| Product name | JP 3-42 |
| Product No | 99458823 |
| EAN number | 5713829460669 |
| Rated flow | 3 m³/h |
| Rated head | 46 m |
| Maximum head | 42.9 m |
| Primary shaft seal | BBVP |
| Code for shaft seal | BBVP |
| Approvals | CE |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Model | A |
| Pump housing | Stainless steel |
| Impeller | Composite |
| Material code | S |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 6 bar |
| Maximum permissible inlet pressure | 1 bar |
| Pipe connection standard | ISO 228-1 |
| Pump inlet | G1 |
| Pump outlet | G1 |
| Pressure rating for connection | PN 6 |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 700 W |
| Rated power – P2 | 0.55 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 220-240 V |
| Rated current | 3.2 A |
| Starting current | 13.2 A |
| Rated speed | 2850 rpm |
| Capacitor size – run | 14 µF/450 V |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP44 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Power plug | NONE |
| Cable | N |
| Presscontrol | without press control |
| Switch | on/off switch not included |
| Type of connector | No plug |
| Net weight | 9 kg |
| Gross weight | 11 kg |
| Shipping volume | 0.026 m³ |
| Environmental approvals | WEEE |
JP 3-42
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










